Ortodoncja

Ortodoncja to dziedzina stomatologii zajmująca się profilaktyką i leczeniem wad zgryzu oraz wad szczękowo-twarzowych u dzieci, młodzieży i dorosłych. Terapia prowadzona przez ortodontę wpływa nie tylko na właściwe stosunki międzyzębowe, lecz także na proporcje dolnego i środkowego odcinka twarzy. Coraz większa świadomość pacjentów skłania ich do poszukiwania rozwiązań ortodontycznych, gwarantujących nie tylko piękny, ale przede wszystkim zdrowy i funkcjonalny uśmiech.

Aparaty ortodontyczne służą do przywracania właściwego, fizjologicznego zwarcia między szczęką a żuchwą oraz wyrównywaniu i właściwym ustawianiu zębów w łukach zębowych. W leczeniu wad zgryzu znajdują zastosowanie aparaty ruchome oraz stałe. Stosuje się je odpowiednio do wady i wieku pacjenta.

Aparaty ruchome zaleca się dzieciom między 4 a 12 rokiem życia, w trakcie wymiany zębów mlecznych na stałe, jakkolwiek znajdują one zastosowanie również u ludzi dorosłych. Każdego pacjenta należy postrzegać indywidualnie i nie można jednoznacznie określić wieku do stosowania aparatów ruchomych.

Aparat stały zaleca się młodzieży i dorosłym. Pozwala on na korygowanie wad zgryzu znacznie poważniejszych niż aparat ruchomy. Zbudowany jest z zamków i pierścieni, mocowanych do szkliwa specjalnym klejem. Do nich przytwierdzony jest sprężysty drut, wywierający na zęby stałą, precyzyjnie określoną siłę. Długość noszenia takiego aparatu ortodontycznego uzależniona jest od wady zgryzu.

W naszej Klinice oferujemy Państwu pełną diagnostykę (RTG pantomograficzne na miejscu) oraz leczenie ortodontyczne na najwyższym poziomie. Proponujemy szereg rozwiązań ortodontycznych, tj.:

- aparaty ruchome akrylowe (możliwość wybrania koloru)

- aparaty stałe estetyczne porcelanowe i szafirowe

- aparaty stałe metalowe

- szyny korygujące Clear Aligner - NOWOŚĆ